Transport drogowy  jest to wykonywanie działalności  gospodarczej polegającej na organizacji przewozu samochodem dostawczym lub ciężarowym różnorodnego towaru na terenie danego kraju, bądź pomiędzy poszczególnymi  państwami za pomocą dróg krajowych i autostrad. Transport odbywa się od momentu załadunku towaru na samochód do rozładowania go w miejscu docelowym.  Każdy przewożony ładunek rządzi się swoimi prawami, ponieważ różni się od poprzedniego wagą, gabarytami oraz sposobem załadunku.

Transport drogowy dzielimy na:

  1. Transport lokalny
  2. Transport krajowy
  3. Transport międzynarodowy

Transport lokalny – charakteryzuje się on tym, że przewóz towaru lub ładunku odbywa się na obszarze granic jednego miasta ewentualnie województwa (w naszym przypadku Warszawy i województwa mazowieckiego).  Największym atutem tej usługi jest zdecydowanie czas realizacji zlecenia od chwili załadunku towaru do momentu rozładowania go w miejscu docelowym. W dużych miastach taki transport odbywa się na porządku dziennym.

Transport krajowy – wyróżnia się tym, że transport ładunku lub towaru odbywa się na terenie Polski, pomiędzy miastami.  Świadczenie takich usług wymaga odpowiedniej floty samochodowej oraz doświadczonego zespołu kierowców. Czas realizacji zlecenia jest dłuższy w porównaniu do transportu lokalnego, ponieważ mamy do pokonania o wiele więcej kilometrów.

Transport międzynarodowy – specjalizuje się w tym, że przewóz ładunku, towaru odbywa się pomiędzy Państwami. Załadunek realizowany jest, np. w Polsce, a rozładunek w Holandii, każdy rodzaj takiej trasy musi zostać wykonany z pewnością oraz zaangażowaniem. Do transportu międzynarodowego potrzebna jest odpowiednia flota samochodowa oraz doświadczony kierowca. Czas realizacji zlecenia jest zależny od ilości kilometrów do pokonania przez kierowcę.