Jednym z rodzajów usług przeprowadzkowych jest przeprowadzka mieszkania. Charakterystyczną cechą tej usługi jest to, że odbywa się ona przeważnie na terenie większego miasta, choć nie zawsze. Przeprowadzki mieszkań potrafią zaskoczyć dosłownie każdego, ponieważ tego typu usługa różni się od siebie pod każdym względem.

Czas wykonania przeprowadzki mieszkania zależny jest od:

  • Metrażu mieszkania
  • Ilości rzeczy osobistych osób mieszkających w danym mieszkaniu
  • Wyposażenia mieszkania
  • Rodzaju mebli
  • Piętra na którym mieszkanie jest usytuowane
  • Wyposażenia bloku w windę
  • Możliwości jak najbliższego podjazdu pod klatkę
  • Odległość pomiędzy miejscem załadunku, a rozładunku

Bardzo duża ilość osób nie zdaje sobie sprawy z jakim zadaniem ma do czynienia. Spakowanie całego swojego dobytku z mieszkania jest wymagającym i czasochłonnym przedsięwzięciem. Czasem już samo zorganizowanie kartonów do spakowania rzeczy osobistych staje się dla wielu ludzi problemem, nie wspominając o reszcie niezbędnych materiałów.

Konieczne jest zabezpieczenie mebli tak, aby wszelkie drzwiczki oraz szuflady zarówno się nie otwierały jak i wysuwały. Często na wyposażeniu mieszkania spotykane są łóżka sypialniane oraz szafy trzydrzwiowe, które wymagają demontażu, ponieważ ich wielkość lub rodzaj budowy nie pozwala na przenoszenie ich w całości. Do demontażu i ponownego montażu wspomnianych mebli konieczne jest doświadczenie oraz posiadanie odpowiednich narzędzi. Dużym plusem podczas przeprowadzek mieszkań jest to, że odbywają się najczęściej na terenie jednego miasta i odległość pomiędzy mieszkaniami jest mała. Natomiast jest ogromna różnorodność bloków mieszkalnych w dużych miastach, zaczynając od budynków trzy piętrowych, a kończąc na kilkunastopiętrowych.

Niektóre wyposażone są w windy towarowe, które ułatwiają wyniesienie mienia z mieszkania. W takich przypadkach bardzo dobrze sprawdzają się wózki transportowe do kartonów oraz mebli. Dzięki temu przeprowadzka mieszkania przebiega sprawnie, natomiast w przypadku braku windy usługa potrafi wydłużyć się nawet o kilka godzin, w zależności na którym piętrze jest mieszkanie.